CO JE TO SAM?

SAM znamená Sjezd alternativní mládeže a je to čtyřdenní prázdninové setkání mladých lidí. Je určen zejména křesťanům a všem, kterým je víra nějakým způsobem blízká, ať už jsou sami věřící či nikoli.

Akce má naddenominační charakter, účastníci proto pocházejí z různých církví a z odlišných názorových prostředí a právě v této mnohotvárnosti vidíme velký přínos.

SAM skýtá možnosti, jak strávit závěr léta příjemným a obohacujícím způsobem. V programu jsou připraveny semináře vedené zajímavými hosty, workshopy a mládežové bohoslužby, večer patří koncertům a jiným druhům umění, jako jsou film a divadlo. Zdejší areál nabízí možnosti pro sportování všeho druhu, pro odpočinek lze doporučit posezení v čajovně, ztišení v kapličce nebo procházku po okolí. Naší snahou je, aby zde každý našel něco pro sebe, požitek pro své tělo, duši i ducha.

  • S - SAMu se účastní okolo 120 lidí z celé ČR i několik příznivců ze zahraničí. Chtějí se setkat, a tak se sjíždějí odevšad, přičemž dostat se k nám není zrovna snadné.
  • A - Slovo „alternativní" znamená jiný nebo v doslovném překladu jinak narozený (z lat. alter-jiný, natus-narozený). Tato mládež je jiná v tom smyslu, že se nespokojí s běžným konzumním a povrchním způsoběm života, ale chce o věcech kolem sebe přemýšlet a diskutovat. A také o věcech nad sebou. Jinak narozený je také člověk „narozený z Ducha", a právě takto se biblickou řečí označuje křesťany.
  • M - mládeži na SAMu je od 15 let výše, přičemž horní hranice není stanovena a směrodatné je především mládí duše.

SAMOHLÁSKA

Zvláštní, speciální skupina mezi hláskami. Liší se od ostatních - jejich základním rysem je tón. Představují pouhou menšinu, avšak mají klíčovou úlohu. Právě díky samohláskám komunikujeme slovy, hovoříme nebo zpíváme.

I mezi lidmi existují zvláštní skupiny v menšinovém zastoupení... Jaký význam mají ve společnosti, jakou úlohu plní? Jak vypadají naše rozhovory - s kým, jak a proč komunikujeme? A jak nám to jde? Sdělujeme slova nebo sdílíme kus života? K podobným úvahám nás letos inspirují samohlásky.

KDE SE KONÁ

SAM se tradičně koná v severomoravském městě Orlová.

Konkrétně na adrese:
Farní zahrada,
Petra Cingra 482,
735 11 Orlová 1.

Jak se sem dostat?

Autobus

Můžete využít trasu autobusů: Ostrava-Karviná, Havířov-Orlová-Lutyně.

  • Zastávka: Orlová, Město, nám.
  • Zastávka: Orlová, Město, čerp.st. (Příjezdy z Karviné, Ostravy, Havířova, Dětmarovic, Českého Těšína atd.)
  • Zastávka: Orlová, Kopaniny (5 min ke kostelu) - Večer zpět do Karviné jedou spoje ve 21:00, 22:20.

Vlak

Nejlépe do Havířova, Karviné nebo Ostravy. Pak autobusem (viz výše).

Automobil

Ostrava-Karviná, pak v Orlové sledovat nově žlutý kostel se stříbrnou (šedou) věží (evangelický). Mapka níže lecos napoví.

Mapka

Najdete nás zde (odkaz na mapy.cz).

NOCLEH A JÍDLO

Pokud si přivezete vlastní stan, spát můžete takřka kdekoli. Je taktéž připraveno cca 50 míst ve stanech s podsadou, ale nemusí se na Vás už dostat! Možnost také spát v kostele na pavlači. Cena se s druhem ubytování nemění.

Jídlo je 3x denně. Vaří se na místě.